Главная » Статьи » Виховні години

Сценарій єдиного уроку  на тему: «Рідній Дніпропетровщині – 80 років.»

 

Мета проведення уроку:

-         на прикладах основних подій показати становлення Дніпропетровської області як однієї з провідних областей незалежної Української держави, окреслити її вагому частку в історії, культурі, економіці, науці держави, особливо у галузі ракетно-космічної техніки;

-         сприяти формуванню у школярів особистісних рис патріота рідної землі, розвивати духовну, моральну, правову, трудову, екологічну культуру, прищеплювати бажання стати свідомим громадянином свого краю, держави, соціально активною особистістю;

-          формувати  почуття господаря, який оцінює свою життєву позицію через призму пізнання минулого і сучасного рідної області, інтересів і потреб рідного краю та шляхів його розвитку; почуття особистої відповідальності за долю свого рідного краю, активної життєвої позиції, яка сприятиме процвітанню Дніпропетровщини у майбутньому;

-         розвивати прагнення до самостійності;

-         виховувати патріотичні, громадянські почуття школярів.

Форма уроку : презентація проекту «Моя земля - Дніпропетровщина»

ü    організаційно-діяльнісна гра „Мій внесок у славу і добробут              рідного міста»

ü    зустрічі з видатними земляками «Дніпропетровщину люди прикрашають»;

ü    зустріч з депутатом  Шипкою А.Ю.

Обладнання: фотовиставка «Краєвиди рідного міста»; виставка книжок «Література рідного краю»; карта Дніпрепетровської області та історико-етнографічна карта України; комп’ютер, проектор, флітчарт зі схемою Дніпропетровської області; державна символіка; відео звернення  голови обласної адміністрації О. Вілкула  з нагоди ювілею.

 

Вірш  читає учениця

Де початок бере Батьківщина,

Де її первісне джерело,

Де той корінь дочки або сина

Те надійне батьківське крило?

Може ген у пшеничному полі,

Там, де сонце уранці встає,

Біля старої, може, тополі,

Де тебе вітерець пізнає.

Де початок бере Батьківщина?

 

1.Відео «Рідне місто моє»

 

2.Вірш Анатолія Іванова.(слайд 1)

 


Дніпропетровськ – надія, міць держави.

Колись давно ти був малим селом,

Дивлюсь на стелу пам’ятника  Слави,

Який летить неначе над Дніпром.

Закрию очі – як в кіно століття…

Трипільці, печеніги, скіфи тут,

Монголи, німці, різні лихоліття…

Страшну, червону пляму бачу Крут.

 

Неначе вулик з бджолами – Озерка.

Дає граніт Любимівський кар’єр.

На Монастирськім острові Шевченко

Про Україну з думами завмер.

Моїх років зібралась довга низка.

Не уявляю без Дніпра себе.

Моя каштанова, калинова колиска.

Вітаю з Днем народження тебе


.

3.Ведуча 1 : (слайди 2,3,4,5)

Дніпропетровщина! Дорогий  серцю батьків і прадідів наш рідний край – край смарагдових рівнин, лісів і голубих озер. Овіяний вітрами історії, оспіваний в піснях, прославлений в легендах. Бог і доля наділили нашу землю неповторною природою, на тлі якої велично несуть  свої води в сивий Дніпро – Самара, Оріль, багато інших річок та озер. Широкі степові простори Придніпров’я, унікальний, родючий чорнозем, чорний, як згусток крові. Земля, де завжди жили і працювали гарні й розумні люди. Земля, яка уквітчана соняшниками – візитною карткою Дніпропетровщини.

 

4. Танок «Соняшники»(слайд6)

 

5. Ведуча 2:(слайд7)

Дніпропетровщина – перлина України. Вона має неповторну, багату й славну історію, що своїм корінням сягає сивої давнини.  Славна історія дніпропетровської землі – це частина безсмертної історії нашої України, і вісімдесятилітній ювілей - це добрий привід  для того, щоб частіше задавати собі питання: хто ми, звідки, де наші витоки, якими буде наше найближче майбутнє?

 

6. Вірш читає учениця.


Мій рідний край, земля моя свята,

Життя мого колиска калинова…

Тут синь гаїв і неба чистота,

І я сама, і вся моя родина,

Щасливі та сумні мої літа,

І стежка в отчий дім одна – єдина.

Краю мій коханий, щире твоє слово,

Небо твоє ніжно-голубе,

Рідна Україно, земле колискова,

Обіймаю піснею тебе.


 

7.    Ведуча 3:

З неприхованою гордістю говоримо про 80 – річну історію Придніпров’я, адже це були по-справжньому  великі роки становлення, зміцнення, злету, важких воєнних випробувань, повоєнної відбудови, твердого поступу вперед і вже в наші дні - утвердження нових незалежної України. Слава неповторного Придніпров’я завжди трималася й тримається на високій професійності  його людей, невпинному творчому пошуку, надійному слові й найвищій відповідальності за подальшу долю свого краю.

8.    Ведуча 1:(слайд 8)

Сучасна Дніпропетровщина- потужний промисловий регіон, важливий економічний, діловий, науковий та інтелектуальний центр незалежної України. Дніпропетровщина була й залишається економічною опорою держави, утримуючи перші місця серед областей України фактично з усіх соціальних і економічних показників. Збереження значного науково-технічного й освітнього потенціалу, утвердження глибинних духовних традицій нашого краю, примноження його  культурних надбань – запорука впевненого сьогодення області та її поступу в майбутнє.

 

9.    Відеозвернення О.Вілкула .

 

10.Презентація про Дніпропертровщину:

 

10.Виступ учениці  про історію утворення області. (слайд 7а).

Дніпропетровська область у складі Української Радянської Соціалістичної республіки була утворена 27 лютого 1932 року. Перейменована область із Катеринославської в 1925 році. Займала значну територію. За адміністративно-територіальним устроєм складалася з 4 областей та 50 районів.

Територія області в цей період сягала  73,2 тис. кв.км, а населення – 4,03 млн. чол.

11.Геральдика. Історія гербу області. (слайд 7).

Герб Дніпропетровської області має вигляд щита, скошеного праворуч перев’язком. Щит розташований на золотому  картуші  українського барокового орнаменту. Малий Державний герб України – Золотий Тризуб  на синьому тлі. Герб Дніпропетровської області підкреслює неперервний зв’язок поколінь між минувшиною краю та сучасністю, який здійснюється через збереження традицій, культури, історичної  пам’яті.

12.                       Відеоролик «Політ над містом»

 

13.                       Економічний розвиток рідного краю.(слайди 8-14)

а) промисловість

Промисловий потенціал області  характеризується високим рівнем розвитку важкої індустрії, в структурі якої діють понад 700 основних промислових підприємств двадцяти  основних видів  економічної діяльності , де працюють 400 тисяч осіб.  На      Дніпропетровщині виробляється  16,5 % усієї реалізованої промислової продукції України. За цим показником вона  посідає 2 місце  в Україні., складає майже п’яту частину від загальнодержавного . Структура промислового виробництва області включає в себе: добування корисних копалин, металургію, виробництво харчових продуктів та хімічну промисловість.

Серед найбільших підприємств Дніпропетровщини слід назвати: ВАТ «Павлоградвугілля», ВАТ « Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат», ВАТ «Дніпрошина», «Дніпроазот», ВО «Південний машинобудівний завод ім.. М.О. Макарова», ЗАТ « Кондитерська фабрика АВК».

 

14.                       Б) сільське господарство(слайд 15)

Понад 70% плащі області зайнято під с/г. виробництвом. Серед суб’єктів господарювання на землі  - фермерські господарства, приватні  та колективні підприємства. До основних напрямків розвитку агропромислового комплексу  належить виробництво зернових, технічних , овочевих культур, м’ясо-молочної продукції, продукції птахівництва.

 

15.                       В) культура(слайд16,17)

Дніпропетровщина веде вперед і в галузі культури. Нині має близько тисячі загальноосвітніх шкіл, ; працюють 16 гімназій, 25 ліцеїв, 2 колегіуми, 72 навчально-виховних комплекси, 48 спецшкіл з поглибленим вивченням окремих предметів. Професійну підготовку в області здійснюють 290 суб’єктів, що готують робітників із 283 професій. За кількістю ВНЗ Дніпропетровська область посідає одне  з перших місць в Україні.

 

16.                       Г) національно-культурна спадщина(слайд 18 і19 Троїцький собор)

В області приділяється значна увага  питанням національно-культурної спадщини, формуванню духовності, забезпечення культурних потреб населення, розвитку туристичного комплексу. Всьому світу відоме селище Петриківка, де здавна в побуті  жителів величезне значення має  розпис, який наслідувє  кращі традиції стародавнього українського мистецтва. Перлиною дерев’яної   архітектури козацької доби є Троїцький собор, збудований у XYIII ст. у м. Новомосковську. Місто Новомосковськ – наше рідне місто – є супутником обласного центру, має багате історичне минуле і розвинене сьогодення.

 

17.                       Звучить пісня  «Кароока Україна»

 

18.                       Ведуча1:

Святкування 80-річчя утворення Дніпропетровської області – це ще одне підтвердження того, що вона не розгубила свої історичні цінності  й надбання,  має потужний потенціал,  твердо і впевнено крокує в майбутнє.  Для жителів Дніпропетровщини це не тільки  підсумок зробленого за цей історичний проміжок часу, але й реальна можливість створити нову  розгорнуту програму дій  на найближчі десятиліття у кожному місті та  районі, в кожному трудовому колективі.

 

19.                       Виступ депутата Аркадія Юрійовича Шибки

 

20.                       Ведуча2:

Результати роботи Дніпропетровщини високо оцінені Президентом України  В.Ф.Януковичем на засіданні  ради регіонів, що пройшла 8 грудня 2011 року в Дніпропетровську. Показники соціально-економічного розвитку визнаніі й  на  міжнародному рівні. За оцінками міжнародного  рейтингового агентства «ФІТЧ» область отримала найвищий рейтинг  серед регіонів України.

 

21.                       Звучить пісня П. Клименка «Дніпропетровщина моя»

 

22.                       Відеоролик.

 

 

Автор: Irina   •   Опубликовано: 15.07.2025 в 21:29   •   Комментарии: 0

Комментарии

Ім`я *:
Email *:
Код *: